EV YAPIMI ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR İMALATI HAKKINDA

Kendi Araç Üstü Çadırını Kendin Yap ! Ev Yapmı Araç Üstü Çadır!

EV YAPIMI ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR İMALATI HAKKINDA

KENDİ ARAÇ ÜSTÜ ÇADIRINI KENDİN YAP!

Evet yanlış duymadınız! Kendi araç üstü çadırınızı kendiniz de yapabilirsiniz ! HEMDE DÜŞÜK MALİYETLE VE AZ İŞÇİLİKLE...!

Dolar/Euro paritesi üzerinden ekonomi aldı başını gidiyor. Ekonomik açıdan fırtınalı bu dönemde siz de kamp yapmak istiyor, doğayı keşfetmek adına yeni deneyimler mi edinmek istiyorsunuz? İşte bu rüyalarınızı basit bir kaç malzeme ile, bir kaç el aleti ile aşama aşama yapabilirsiniz..

Amerika'da öğrencilik yapan Andriy Wybaczynsky kendi imkanları ile kendi araç üstü çadırını kendisi üretti! 

Yazımızın sonunda bu tip bir el yapımı Araç Üstü Çadırın avantajlı dezavantajlı özelliklerini Brothers Camp Araç Üstü Çadırlarımızdan da örnekler vererek detaylıca açıklayacağız ;)

Öncelikle sizlere kolaylık olması açısından çadırın ana temasının (çerçeve, taban, ve menteşe detayları) bilgisayar ortamındaki şeklini sunalım; 

Bilgisayar Çizimi

Bu Çizim üzerinden sanayide kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler; Çadır imalatlarında kullanılan yuvarlak profil, tercihinize göre kontraplak, 2 adet 3 lü menteşe, çadır kumaşı, ihtiyacınız kadar statik ip)

Gerisi artık size kalmıştır, ne derler; Alet İşler el Övünür ..!

Sanayide veyahut kendi el aletleriniz var ise demirlerimizi çizim boyutlarımıza göre büküyoruz; 

Kontraplak ve çadır boruları

Şimdi sıra geldi suya dayanımlı/su itici özellikli çadır kumaşımızı diktirmeye.. Çadır imalatı yapan olur, mahallemizdeki terzilerimiz olur, daha da güzeli eli nakış tutan annelerimizin makinesi ile resimdeki örneğe benzer şekilde oluşturacağımız kalıpla dikiş yapıyoruz ;

Kumaş Dikişi

Sıra geldi, hazırladığımız boruları kestiğimiz kontrplaklara montaj aşamasına.. İster evde ister var ise atölyenizde montajımıza başlıyoruz; 

Montaj Aşaması

Bir kaç deneme ile menteşelerin açılıp kapanmasını test edebiliriz ;)

Menteşe Kontrolü Araç Üstü Çadır İmalatı

Sıra geldi en kolay aşaması olan, kumaşımızı Araç Üstü Çadırımızın iskeletine geçirmeye.. Resimdeki gibi yapacağımız ara bağlantı iplerini bağladıktan sonra kumaşımızı borulara geçiriyor ve kontraplağa sabitliyoruz.

Araç Üstü Çadır Kumaş Montajı

Aşama Aşama denemeler ile finale doğru gidiyoruz ..Gece gökyüzünü izlemek için şeffaf tül de kullanmak akıllıca ;)

Araç Üstü Çadır İmalatı

Sıra geldi, aracımızın tavan çıtası ile ara atkı aparatına montaj aşamasına ..

Araç üstü ÇAdır tavan montajı

Ve Mutlu son ...

Araç Üstü Çadır kendin yap

Araç Üstü Çadırınızı yağmura karşı koruma için muşamba ile kaplamayı da unutmayın..

Araç Üstü ÇAdır kendin yap muşamba 

İşte bunların hepsini Amerikalı bir üniversite öğrencisi tek başına yaptı..! Çok ucuz maliyetle kısa sürede yaptığı bu araç üstü çadır imalatı ile kendisini tebrik ediyoruz!! 

Peki gelelim bu tip bir araç üstü çadır ile kabuklu tip araç üstü çadır arasındaki ince nüanslara..

Muşambalı Tip Araç Üstü Çadırların dezavantajları; 

-Kabuksuz olması nedeniyle Aerodinamik değildirler. İyi bağlanaması halinde aracınızın sürüşüne olumsuz etki edebilirler!

- Muşambalı tip araç üstü çadırlar, rüzgar aerodinamiği yönünden aracınıza uğultu yapar, bir süre sonra sizin için dayanılmaz bir hal alabilir.

- Araç üstünde rüzgar geçirgenliği yönünden orantısız olması nedeniyle yakıt performansınızı OLUMSUZ yönde etkiler.

-Islak ve nemli kalma riski nedeniyle muşambasında kötü koku ve çürüme meydana geleceğinden belli bir süre sonra yenilemek zorunda kalırsınız. Bu da sizi üretici firmaya bağımlı kılar!

-Brothers Camp Kabuklu ve amortisörlü özel tip Araç Üstü Çadırlar gibi, kolay açılıp kolay kapanmazlar! Size kampta zaman kaybettirirler! Öyleki yağmurlu ve fırtınalı havalarda aç kapa yönünden kamp zevkinizi işkenceye dönüştürebilirler.!

-Bu tip Araç Üstü Çadırları,ancak ve ancak havalar ılık ve rüzgarsız iken verimli kullanabilirsiniz. Ancak olumsuz koşullarda süprizlere hazırlıklı olmak lazım..

- Ahşap paneli nedeniyle içinde oluşan nemden ötürü uzun ömürlü olmazlar, Brothers Camp Araç Üstü Çadırlarında son teknoloji Bal Petekli, ısıyı eşit bir şekilde optimize eden, sonsuz ömürlü hafif ve sağlam alüminyum  panel vardır.

- Brandalı kumaşların aksamları çok fazla menteşe ve vida ile mekanik üretim olması nedeniyle bir süre sonra arıza verme durumları meydana gelebilir.

- Bez yoğunluğu fazla olduğundan aşırı rüzgarda esneme yapabilir, geceleri çıkaracağı sesler ile sizi uykunuzdan edebilirler..

Avantajları açısından değerlendirmek gerekirse ;

- Bu tip araç üstü çadırlar maliyeti yönünden basit tip mekanizmaya sahip oldukları için uygun fiyatlıdır.

- Evde yapmak isterseniz, yapımı kolaydır yoğun işçilik gerektirmez, elinizde el aleti varsa bir kaç günde yapabilirsiniz.

- Uzun ömürlü olmasa da kısa vadede işinizi görecektir.

 

 

Brothers Camp Fark Yaratmadı!

Brothers Camp Fark'ın ta kendisi..!