Düzce Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü

Brothers camp, araç üstü çadır, caravan

Düzce Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü

Düzce, Karadeniz'in güneybatısında yer alan, doğal güzellikleriyle ünlü bir şehirdir. Şehirdeki iki popüler doğal mekân Güzeldere Şelalesi ve Efteni Gölü'dür. Bu iki yeri keşfetmek ve doğayla iç içe bir deneyim yaşamak için BrothersCamp araç üstü çadırlarıyla e gecelik 2 kişilik bir kamp denemesi gerçekleştirdik.

Öncelikle ulaşım konusuna değinelim. Düzce'ye özel aracınızla veya toplu taşıma kullanarak ulaşabilirsiniz. Güzeldere Şelalesi, Düzce'ye 17 km uzaklıktadır ve şehir merkezinden yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Efteni Gölü ise Düzce merkeze 13 km mesafede yer almaktadır.

Güzeldere Şelalesi'ne gitmek için, şehir merkezinden Güzeldere yönüne doğru ilerleyin. Yol boyunca muhteşem doğal güzellikler ve orman manzaraları sizi karşılayacak. Güzeldere Şelalesi'ne ulaştığınızda, öncelikle çadırınızı kurabilirsiniz. BrothersCamp araç üstü çadırları oldukça rahat ve kullanışlıdır, birkaç dakika içinde çadırınızı kurabilirsiniz. Kamp alanı oldukça sessiz ve doğal bir ortamda bulunuyor, çadırınızda rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Ertesi gün Güzeldere Şelalesi'ne doğru doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Şelalenin bulunduğu yer ormanlık bir alanda ve yürüyüş parkurunun başlangıç noktası oldukça yakın. Yaklaşık 1 km'lik yürüyüşten sonra şelaleye ulaşacaksınız. Şelalenin bulunduğu alan, doğanın güzellikleriyle bezeli bir yer ve şelalenin sesi oldukça rahatlatıcı.

İkinci gün, Efteni Gölü'ne doğru yol alabilirsiniz. Göl, ülkenin en büyük tatlı su göllerinden biridir ve göl çevresinde kuş gözlemciliği yapmak da oldukça popülerdir. Göl etrafında yürüyüş yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Gölde su sporları yapmak isterseniz, göl kenarındaki kiralık ekipmanları kullanabilirsiniz.

Kampınızın son günü, öncelikle çadırınızı toplayabilirsiniz. Dönüş yolunda şehir merkezindeki birçok restoranda yöresel yemekler deneyebilirsiniz.

Ertesi günümüzde, kamp alanından ayrılarak Düzce'ye doğru yola çıktık. İlk durağımız Güzeldere Şelalesi'ydi. Şelaleye ulaşmak için yürüyüş yapmamız gerekiyordu, ancak yürüyüş yolu oldukça düzgün ve rahattı. Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından şelaleye ulaştık. Manzara muhteşemdi, doğanın güzelliği insanı büyülüyor. Şelalenin yanında bulunan piknik alanında öğle yemeğimizi yedik. Daha sonra Efteni Gölü'ne doğru yola çıktık.

Efteni Gölü, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yer almaktadır. Göle ulaşmak oldukça kolaydı, ana yol üzerinde bulunuyor. Gölün etrafında yürüyüş yapabileceğimiz bir yürüyüş yolu vardı. Gölün etrafındaki doğa manzaraları büyüleyiciydi. Göl kenarında kısa bir piknik molası vererek gün batımını izledik. Günün sonunda BrothersCamp araç üstü çadırlarımızda yemek yedik ve kamp ateşinin etrafında sohbet ettik.

Son günümüzde, kamp alanımızı topladıktan sonra evimize doğru yola çıktık. BrothersCamp araç üstü çadırlarıyla yaptığımız bu kamp deneyimi harikaydı. Doğanın güzelliğini keşfetmek, yürüyüş yapmak ve çadırlarda kalmak bizim için unutulmaz bir macera oldu.