Araç Üstü Çadırı mı Yoksa Yer Çadırı mı?

Neden Araç Üstü Çadır? Araç Üstü Çadır ile Yer Çadırı Kıyaslaması

Araç Üstü Çadırı mı Yoksa Yer Çadırı mı?

Araç Üstü Çadır dünyasını biraz karavan biraz da yer çadırı kullanımına

göre sizler için kıyaslamaya çalıştık; 

Fiyat: Herhangi bir araca sahipseniz, ister 4x4 olsun ister binek araç olsun, Çekme Karavan veyahut Van Karavan’a kıyasla bir Araç Üstü Çadır maliyet yönünden açık ara en ucuz çözüm olacaktır. Ülkemizde Araç Üstü Çadır fiyatları üretim ve kullanış şekillerine göre değişkenlik göstermektedir. Karavan kıyasladığımızda Araç Üstü Çadır ile büyük bir fark olduğunu alıyorsunuz.
Seyahat hızı: Üzerinde Araç Üstü Çadır montelenmiş bir araba ile gezmek, seyahat etmek, bir çekme karavan veya van karavan ile seyahat etmekten kesinlikle daha hızlıdır. Doğruyu söylemek gerekirse bu avantaj, yer çadırını kullandığımız zaman bile aynıdır.
Yakıt sarfiyat/maliyeti: Gerek aerodinamik yapı gerek ağırlığı itibariyle; üzerinde kabuklu / kabuksuz Araç Üstü Çadır olan bir seyahat etmek, üzerinde hiçbir şey olmayan bir araçla seyahat etmeye nazaran bir miktar daha yakıt tüketimine sebep olabilecektir. (Brothers Camp Araç Üstü Çadır üretim bandından geçen tüm kabuklar özel aerodinamik rüzgar testlerinden başarıyla geçmiştir .Gün geçtikçe kendini yenileyen ve gelişen teknolojik alt yapısıyla yakıt sarfiyatının azaltılması hedeflenmiştir.)
Yükseklik Sınırları: Bir Araç Üstü Çadır ile donatılmış bir arabanın ölçüleri; bir karavan, minibüs veya araca eklenmiş çekme karavan ile kıyaslandığında daha düşüktür. Bu da aşağıdaki avantajları bizlere sağlıyor;
  • Feribotlarda daha az harcama yaparsınız. (Bazı ülkelerde yükseklik, bir feribot rezervasyonu yaparken fiyat ayırt edici bir faktördür.)
  • Taşıt Yüksekliği, şehirlerin tarihi merkezlerindeki otoparklara erişim için de fark yaratıyor. Karavan, kamyonet gibi araçların standart otoparklar için ayrılmış yerlere gece dahi park etmelerinin engellenmesi amacıyla; bazı otoparklarda yüksek araçların girişini sınırlayan barlı otoparklar bulunmaktadır.
  • Ücretsiz park yeri: Araç Üstü Çadıra sahip aracınızı, yalnızca araba ile gelebileceğiniz, daha büyük, hacimli ve ağır araç olan bir karavan veya minibüsün ulaşamayacağı şahane ve baş döndürücü manzaralı yerlere serbestçe park edebilirsiniz. 
Yükseltilmiş konum: Geleneksel bir çadıra kıyasla Araç Üstü Çadırınızın yükseltilmiş konumu kesinlikle bir artı özelliktir. Yerde uyumak, minder üzerinde yatsanız bile rahatsızlık verebilir. Soğuk zeminle temas halinde olmanız sağlığınıza olumsuz etki edebilecektir. Geleneksel bir yer çadırında haşere, akrep vb. canlı/ böceklere karşı temas halinde olmanız her zaman olasıdır.
Hacim/Ağırlık Faktörü: Geleneksel Yer Çadırlarının özellik ve sınıfına göre türlü ağırlıkları bulunmaktadır. Yer çadırının kullanımında önem arz eden bir husus kamp alanına anılan malzemeleri taşımak olacaktır. Dayanılmaz sıcak Yaz ayları geldiği düşünüldüğünde Araç Üstü Çadır ile yapılan pratik/kolay kampçılığa nazaran yer çadırı ile yapılan kampçılığın bir nebze meşakkatli olacağı akıldan çıkarılmamalıdır.
Islaklık/Nem Faktörü: Araç Üstü Çadırları birbirinden ayıran en önemli özellik olumsuz hava koşullarına dayanımlı özel nitelikli kumaş yapısına sahip olmasıdır. Brothers Camp Araç Üstü Çadır, işte bu noktada diğer üretilmiş Araç Üstü Çadırlardan farklılık göstermekte, gücünü gelişen teknolojiye ayak uyduran kumaş ve kabuk/zemin yapısından almaktadır. Yağmurlu kamp sonrasında ıslanmış bir çadırınızı toplamak bir hayli zahmetli olacağı gibi, kuruma süresi de ikinci kampınıza kadar çok uzun olacak, bu da çadırınızda nem, kötü koku, küf vb. olumsuz etkilere sebebiyet verecektir.
Öte yandan, yağmur yağarken bile aracınızı parkedip 1 (bir) dakikadan az bir sürede Brothers Camp Araç Üstü çadırınızı zahmetsiz kurabilir ve tekrar kapatabilirsiniz.
Sonuç ne olursa olsun, doğada olmanın verdiği huzur ve mutululuk ile hepinize güzel kamplar diliyoruz.
 (B.Ç.)