Araç Üstü Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç üstü çadır tercihi yaparken nelere dikkat edileceği konusunda soru işaretleriniz varsa bu soru işaretlerini gidermenin tam zamanı

Araç Üstü Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç Üstü Çadır Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç üstü çadır tercihi yaparken nelere dikkat edileceği konusunda soru işaretleriniz varsa bu soru işaretlerini gidermenin tam zamanı! Araç üstünde kullanacağınız çadırınız için kusursuzluğu seçim aşamasında yapacak ve kamp deneyiminizi enfes bir noktaya taşıyacaksınız. O halde araç üzerine yerleştireceğiniz çadırınızı satın alırken dikkat edeceğiniz neler var bir bakalım!

Çadır Ebatları

Araç üzeri çadır satın aldığınızda genellikle ebatların standart olduğunu düşünürsünüz. Ancak ebatlar araç tipine ve sizin taleplerinize göre farklılık gösterebilmektedir. Bu bilgiyi paylaştıktan sonra araç üzeri çadırınızı seçerken kişi sayısı ve konaklayacak kişilerin boylarını da dikkate alarak bir seçim yapmalısınız. Genellikle 2 kişi için satın alınan çadırların 3 kişilik ve 2 yetişkin – 2 çocuk kapasiteli seçenekleri olduğunu unutmamalısınız. Ailenizin kaç kişiden oluştuğuna göre kapasite değişecek ve ebatlar da farklılık gösterecektir.

Mevsim Koşulları

Çadır satın alırken nelere dikkat etmeli diye düşündüğünüzde akla gelen ilk detayın mevsim özellikleri olduğu tartışmasızdır. Çünkü 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsim olarak sınıflandırılan çadırların aynı dönemde kullanılması önerilmez. Bu nedenle de mümkünse 5 mevsim bir çadır almak sizin için daha konforlu bir seçenek olacaktır. Her mevsim için uygun bir çözüm sunan 5 mevsim çadırlar yaz ve kış mevsimindeki beklentilerinizi fazlasıyla karşılar.

Kumaş Özellikleri

Araç üstü çadır satın alırken dikkat edeceğiniz bir diğer detay da çadırın kumaşıdır. Çadır kumaşının yalıtımı desteklemesi ve su geçirmeyen özellikte olması gerekir. Yaz ve kış aylarında farklı ihtiyaçları karşılayan kumaş çadır içerisindeki konforu destekleyen unsurların başındadır. Bu nedenle de çadır kumaşını dikkate almadan bir seçim yapmamanızı öneriyoruz.

Kurma ve Toplama Kolaylığı

Araç üstü çadırlar, standart çadırlara nazaran daha pratik ve kaliteli çözümlerdir. Çünkü normal bir çadırı kurmak ve toplamak için ciddi bir zaman gerekir. Daha önce çadır kurmamış kimseler için standart çadırı kurmanın zorluğu da düşünüldüğünde kurma ve toplama kolaylığı araç üstü çadırların olmazsa olmazıdır. En pratik ve kaliteli çadırı almanız aracınızla yola koyulma konusundaki hızınızı belirleyecektir. Bu nedenle de kurma ve toplama konusunda harikalar yaratan bir araç üstü çadır almaya özen göstermelisiniz.

Fermuar Yapısı

Standart çadırlarla alakalı en ciddi problemlerin fermuarlar ile ilgili olduğu biliniyor. Ancak araç üstü çadırlarda bu sorunun gözlemlenmediği bir gerçek. Ancak siz yine de bir araç üzeri çadır satın aldığınızda fermuar kısmının kolay kolay hasar görmeyecek yapıda olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra fermuar kısmından hava almayacak bir çadırın sizin için doğru tercih olacağını da unutmamalısınız.

Pencere ve Havalandırmalar

Araç üstü çadırlar daha yüksekte kuruluyor olsa da havalandırma ve pencerelerin bu çadır tipi için de değerli olduğunu bilmelisiniz. İç mekandaki temiz hava sirkülasyonunu destekleyecek kalitede pencere ve havalandırmalara sahip olması araç üstü çadırınızın en değerli nitelikleri olacaktır. Bu nedenle de elinizden geldiğince pencere ve havalandırmalar konusunda iyi bir alternatifi satın almalısınız.

Tüm bu detaylara sahip bir çadır sizin için kusursuzluğu ön plana çıkarır. Kusursuzluğu elde etmek ise bize ulaşmak ile mümkün olur.