Nedir? Ne değildir?

Nedir? Ne değildir?

Kamp yaparken yaşam alanımız olan çadırlar sadece toprak zemin üzerine kurulmuyor. Çadırınızı tavana da kurabilirsiniz. Hayır, şaka yapmıyoruz; bu tip teni nesil çadır tam da bunu yapmanızı sağlıyor. Tabii “Kamp Çadırı Çeşitleri” infografiğimizde de bahsettiğimiz gibi bu çadır türünü kullanabilmek için aracınızın üzerine özel bir taşıma sistemi monte edilmesi gerekiyor. Gelin, şimdi, arabanıza atlayıp uzun yolculuklar yaptığınızda tercih edebileceğiniz çadıra daha yakından bakalım.

 

Yeni Nesil Bu Tip Çadırlar Nasıl Kullanılır?

Bahsettiğimiz gibi araba üzerinde bulunan çadırlar özel bir çadır türü. Yani normal kamp çadırlarını aracınızın üzerine kurup kamp yapamıyorsunuz. Bu özel çadır, aracın tavanına monte edilen ve genellikle araç paketlerinde bulunmayıp ekstra olarak satın alınması gereken tavan çıtalarının üzerine konumlandırılıyor. Dolayısıyla “ tavana zarar verir mi?” sorusunun yanıtının, çadır direkt olarak tavana yerleştirilmediği için “Hayır.” olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yağmur geçirmez kılıfı olan çadır modellerini yağmurlu havalarda da kullanmanız mümkün.

 

Peki, aracın tavanında bulunan çadıra nasıl çıkılıyor? Bunun için çadırla kullanılan özel bir merdivenden yardım alınıyor.

 

Diğer çadırlarda olduğu gibi araba üzerindeki çadır da açılıyor ve kapanıyor, katlanıp çantasına koyulabiliyor. Çadırı açıp kurmak, toplama işlemine nazaran çok daha kolay. Çadırı toplarken ise iki kişi olması işleri çok daha kolaylaştırabiliyor.

 

 Nasıl Kullanılır?

Bahsettiğimiz gibi araba üzerinde bulunan bu tarz çadırlar özel bir çadır türü. Yani normal kamp çadırlarını aracınızın üzerine kurup kamp yapamıyorsunuz. Bu özel çadır, aracın tavanına monte edilen ve genellikle araç paketlerinde bulunmayıp ekstra olarak satın alınması gereken tavan çıtalarının üzerine konumlandırılıyor. Dolayısıyla “ tavana zarar verir mi?” sorusunun yanıtının, çadır direkt olarak tavana yerleştirilmediği için “Hayır.” olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yağmur geçirmez kılıfı olan çadır modellerini yağmurlu havalarda da kullanmanız mümkün.